Povrch a podnebí

Francie se nachází v západní Evropě. Její západní pobřeží je lemováno Atlantickým oceánem a jihovýchodní pobřeží Středozemním mořem. Má hranice hned s několika státy – Belgie, Lucembursko, Německo, Švýcarsko, Itálie, Monako, Andorra a Španělsko

Země se z geologického hlediska dělí na dvě oblasti. Směrem od centra na západ se nacházejí rozsáhlé nížiny a směrem na východ se rozkládají pahorkatiny a hornatiny (Francouzské středohoří, Vogézy, Alpy a Pyreneje). Nejvyšším bodem Francie, ale i celé Evropy je Mont Blanc (4 810 m n. m.). Vstupním místem na tento vrchol je město Chamonix. Co se týká vodstva, protékají tudy velké řeky jako Rhona, Seina, Loira či Garone. Země je bohatá i na jezera, největším je Ženevské, o které se dělí na východě se Švýcarskem. Francie má i několik významných lázeňských středisek, která vznikla v důsledku výskytu termálních pramenů. Ty jsou nejhojněji zastoupeny v centrální části země, na východě a jihozápadě.

Pobřeží Francie je kolem Normandie a Bretaně poměrně členité. Nacházejí se tu rozsáhlá skaliska a mezi nimi malé písčité plážičky. Zato Azurové pobřeží se může pochlubit překrásnými dlouhými plážemi pokrytými pískem či kamínky.

Počasí ve Francii je poměrně rozmanité, velkou roli hraje nadmořská výška a vzdálenost od moře. Je tu zastoupeno jak podnebí mírného pásu, tak středomořské (jihovýchod) i oceánské (západ). Všeobecně tu bývají chladné zimy a mírná léta, v oblastech podél moře jsou léta horká a zimy mírné. Co se týká vysokohorských pásem, tak se teplota drží o něco níže než v údolích. V Alpách je sníh od konce podzimu do jara a na ledovcích je možné lyžovat dokonce i v létě.

Díky skvělým podmínkám se kolem pobřežních oblastí vyskytují subtropické plodiny. Rostou tu olivovníky, fíkovníky, mandloně, pomerančovníky, vinná réva, voňavá levandule a různé květiny.